Historia

Klub został założony w 1958 roku. Do najbardziej zasłużonych piłkarzy starszego pokolenia należy zaliczyć- takich zawodników jak Jerzy Grenda, Marek i Andrzej Matysiakowie, Marek Gawiński,  Błażejczyk, Antoni Sikorski, Kazimierz Sikorski, Edward Ostrowski, Zbigniew Zientarski, Lech Matysiak, Michał Matysiak, Romuald Witold, Andrzej Malinowski, Roman Malinowski, Stanisław Malinowski. Zespół w latach 60,70, 80 grał B klasie.

 

Chodź w latach 80 przez dwa lata pod szyldem spółdzielczości wiejskiej grał na szczeblu A klasy trenerem wtedy był Wiesław Przybysz. Przez 5 długich lat Wikielec pozostawał nawet bez piłki. Wskrzeszenie futbolu nastąpiło w latach 90 klub wtedy  zespół wspomagała firma Zenona  Klonowskiego a natomiast Krzysztof Sadowski młody zawodnik klubu nawet hodował stado królików by sprzedać z zyskiem i zakupić pierwsze profesjonalne stroje sportowe. Dwaj piłkarze pochodzący z Wikielca Zenon Zientarski i Piotr Matysiak  grając w barwach Jezioraka Iława grali na szczeblu III i II ligi piłkarskiej a także z tą drużyną awansowali do ćwierćfinału Pucharu Polski.
W  latach dziewięćdziesiątych  zespół GKS Wikielec grał w najniższej klasie rozgrywkowej ale wtedy widać było zapał do pracy i sukcesów sportowych. W 1994 r. drużyna prowadzona przez Jana Detynę awansowała do A klasy. W 1999 r. grając w A klasie GKS Wikielec doszedł do półfinału Wojewódzkiego Pucharu Polski a w 2000 r. wywalczył awans do klasy okręgowej z trenerem Janem Otrebą. W roku 2007 świętowano kolejny awans tym razem prowadzony przez trenera Jarosława Płoskiego GKS Wikielec awansował do IV ligi. Najbardziej dynamiczny rozwój tego klubu to ostanie lata prezesura Mariusza Jajkowskiego i bardzo dobra współpraca z wójtem gminy Iława Krzysztofem Harmacińskim zaowocowała wysokim poziomem sportowym w GKS Wikielec. Aktualny zarząd klubu to: honorowy prezes Mariusz Jajkowski członkowie Piotr Matysiak, Marian Szkamelski, Marcin Jackowski, Zenon Jabłoński, i prezes Krzysztof Sadowski. W 2013 roku klub pod wodzą trenera Marka Witkowskiego sięgnął po Wojewódzki Puchar Polski a w rundzie wstępnej centralnych rozgrywek o Puchar Polski do Wikielca przyjechała drugoligowa Garbarnia Kraków. W 2014 r. GKS doszedł do półfinału Wojewódzkiego Pucharu Polski a w 2015 r. z trenerem  Markiem Witkowskim klub zanotował niebywały sukces bowiem awansował do warmińsko- mazursko- podlaskiej III ligi. Trenerem w III lidze był Andrzej Biedrzycki a potem zastąpił go Wojciech Tarnowski.

 

Latem 2015 roku prezes Krzysztof Sadowski pozyskał do współpracy prężnego sponsora iławską firmę ROLIMPEX SA. GKS Wikielec to aktualnie najlepsza sportowa wizytówka całego powiatu iławskiego. Po spadku z III ligi klub wygrał rozgrywki czwartoligowe – trener Marek Czachorowski. W sezonie 2017/ 2018 w III lidze trenerem zespołu był ponownie Wojciech Tarnowski którego potem zastąpił Arkadiusz Klimek.  Obecnie zespół spadł z III ligi do czwartej i w nowym sezonie będzie występował na boiskach zwartej ligi. Największymi sukcesem sportowym roku 2018 było zakwalifikowanie się do Wojewódzkiego Finału Pucharu Polski, Wikielec zdobył tylko tytuł wicemistrzowski bowiem w finale przegraliśmy z Huraganem Morąg. Wiele sukcesów odnotowano w piłce młodzieżowej gdzie jest bardzo dobra praca z najmłodszymi piłkarzami.

 

Największe sukcesy klubu z Wikielca   to:

– Awans do III ligi sezon 2015/16, 2017/18

– Zdobycie Wojewódzkiego Pucharu Polski sezon 2012/13

– Finalista Wojewódzkiego Pucharu Polski sezon 2017/18

– Mistrzostwo Polski  U-14 w Futsalu w 2013 r. i w 2016 r.
– Wicemistrzostwo Polski U-16 w Futsalu w 2014  i 2015 r.
– trenerami zespołów futsalowych byli Tomasz Demczak, Piotr Lange oraz Jarosław Płoski, kierownikiem zespołu był Mariusz Jajkowski.
– Mistrzostwo Województwa Orlików w 2013 i 2015 oraz żaków w 2015.
– w 2016 r. większa część młodych piłkarzy z Wikielca wraz z trenerem Tomaszem Demczakiem w kategorii. U-12 wywalczyła z zespołem Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie I miejsce w turnieju O Puchar Tymbarka w Warszawie w Finale Ogólnopolskim. Zawodnik Maddox Sobociński (reprezentant GKS Wikielec)  został najlepszym zawodnikiem turnieju.
– Zawodnicy GKS Wikielec Mateusz Jajkowski, Szymon Jajkowski, Rafał Kruczkowski byli powoływani do reprezentacji Polski – U-16,U-18, U-19 w Futsalu, grali w turniejach międzynarodowych,
– w 2016 r. klub GKS Wikielec zdobył II  miejsce w województwie  w współzawodnictwie dzieci i młodzieży,
– wychowanek  zawodnik Maddox Sobociński został powołany do Kadry Polski  U-14 i uczestniczył w meczu międzypaństwowym Polska – Słowacja,  ten zawodnik został powołany do Akademii Młodych Orłów rocznika 2004.,
– zawodnicy klubu GKS LZS Wikielec zdobyli Wicemistrzostwo Województwa ,,Mała Piłkarska Kadra Czeka” rocznika 2003,
– w 2017 r. w Wojewódzkim Turnieju LZS w Piłce Nożnej Dziewcząt ,,Piłkarska Kadra Czeka” – rocznika 2002 zdobyła Mistrzostwo Województwa i wywalczyła awans do Finału Ogólnopolskiego.
– piłkarze GKS LZS Wikielec kilkakrotnie zdobywali Mistrzostwo Województwa Warmińsko – Mazurskiego w rozgrywkach Ludowych Zespołów Sportowych.

 

Trenerem zespołu Rolimpex GKS Wikielec w III lidze  był Arkadiusz Klimek – to były wychowanek Unii Susz, grał w Jezioraku Iława oraz klubach polskiej ekstraklasy Stomilu Olsztyn, Zagłębiu Lubin, Wiśle Płock w klubach zagranicznych w Grecji, Litwie, Łotwie i Szkocji. Ogółem zagrał 174 mecze w polskiej ekstraklasie i zdobył 44 bramki. Był powołany do reprezentacji Polski.

 

Czołowym zawodnikiem klubu GKS LZS Wikielec jest Remigiusz Sobociński – Sobociński w polskiej ekstraklasie zdobył 26 bramek i zagrał 202 spotkania. Grał w takich klubach jak Jeziorak Iława, Amica Wronki, Jagiellonia Białystok, Śląsku Wrocław, grał w europejskich pucharach. Trenuje młodych zawodników w GKS Wikielec.

 

Aktualna kadra szkoleniowa GKS Wikielec;
Arkadiusz Klimek, Piotr Dymowski, Jarosław Chodowiec,   Tomasz Demczak, Piotr Kacperek, Remigiusz Sobociński, Piotr Lange, Jarosław Płoski.

 

GKS Wikielec posiada zespoły – seniorzy IV liga, kobiety III liga oraz w ligach wojewódzkich juniorów , trampkarzy, , orlika żaka oraz grupy naborowe.

 

Drużyna z Wikielca posiada również zespół oldbojów w którym grają  Zdzisław  Małkiewicz , Krzysztof Sadowski,  Mariusz Jajkowski, Grzegorz Przekopowicz, Marian  Szkamelski, Arkadiusz Smulski, Marek Boczkowski, Zenon Jabłoński , Dariusz Falkowski, Piotr Matysiak, Marek Janiszek, Zbigniew Mazurowski.Zarząd klubu GKS Wikielec serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom i firmom wspomagającym futbol w Wikielcu. Szczególne podziękowania należą się za sezon 2017/2018 firmie Rolimpex SA oraz gminie wiejskiej Iława z wójtem Krzysztofem Harmacińskim na czele.
Od 2 lipca 2018 r. nowym trenerem zespołu w IV lidze został Jarosław Płoski.

 

GKS Wikielec
Wikielec 65B
14-200 Iława

© 2018 GKS Wikielec Wszystkie Prawa Zastrzeżone